Moszkva meglepte a világot, szerintük Oroszország és Kína nem tekintélyelvű rezsim
Nem ért egyet a Kreml Josep Borrell európai uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselővel, aki tekintélyelvű rezsimnek minősítette Oroszországot és Kínát, írja a TASS.
Borrell: Kína és Oroszország tekintélyelvű rezsim
Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője kedden az Egyesült Államokban újságíróknak felhívta a figyelmét Peking és Moszkva közötti növekvő közös együttműködésről. Ennek egyik fontos fejezete az volt, hogy Hszi Csin-Ping és Putyin egybehangzó felhívást tett közzé, amelyben sürgették a NATO terjeszkedésének leállítását, illetve a Nyugat “hidegháborús” gondolkodásmódjának elhagyását kérték.
“A Kína és Oroszország közös nyilatkozata, amelyet eddig nem nagyon érzékeltek [Nyugaton], mert mindenki Ukrajnára figyelt, a két tekintélyelvű rezsim nagy szövetségének alapköve lehet”,
tette hozzá Borrell.
Orosz válasz
Erről Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő nyilatkozott újságíróknak szerdán az orosz fővárosban. Peszkov Borrellnek a kijelentésére így reagált:
“Mindenekelőtt egyáltalán nem értünk egyet azzal az értékeléssel, hogy tekintélyelvű rezsimekről van szó”
– szögezte le Peszkov.
“Nem gondoljuk, hogy az Európai Uniónak joga lenne ilyen értékelést adni az Oroszországi Föderációról vagy a Kínai Népköztársaságról”
– tette hozzá.
A szóvivő érvelése szerint Oroszország és Kína egyaránt “nagy, szuverén ország, saját politikai rendszerrel és saját államszerkezeti rendszerrel”.
Peszkov szerint Moszkva tiszteletben tartja más államok rendszerét, nem avatkozik a belügyeikbe, és joggal várja el másoktól ugyanezt a tiszteletet. Úgy vélekedett, hogy Borrell kijelentései nem illeszkednek ebbe a logikába.
Kínai pártállam, Putyin 2036-ig
Kína
Az orosz elnöki szóvivő szavai azért is hatnak furcsán, hiszen
a Kínai Népköztársaság deklaráltan pártállam,
tehát Borrell kijelentése nagyon is illik a kínai államberendezkedésre.
Oroszország
Mielőtt jobban kifejtenénk, íme egy érdekes cikkünk az orosz emberek demokráciához való hozzáállásáról: Elképesztő, de az oroszok fele nem támogatja a demokratikus értékeket
Oroszországban pedig bár tartanak választásokat, de ennek a tisztaságát a nyugati államok és a legnagyobb jogvédő szervezetek is megkérdőjelezik. (Legutóbbi választások margójára: Meglett Putyinék újabb kétharmada, de az ellenzék szerint a választásokat masszív csalás kísérte.) Az orosz “demokrácia” ékes bizonyítéka maga Putyin elnök, aki a fehérorosz rezsimet vezető Lukasenka köztársasági elnöke után a második leghosszabb ideje hivatalban lévő európai elnök. Az orosz kormányzó párt az Állami Dumában megváltoztatta a kreatívan átírták a törvényeket, hogy Putyin maradhasson az ország élén. A legutoljára elfogadott ilyen törvénynél már nem voltak szívbajosak a képviselők,
a 21 éve hatalmon lévő orosz elnök még akár 2036-ig vezetheti Oroszországot.
Több cikkben is foglalkoztunk az orosz “demokratikus” felfogással:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon